НОВЕ У ЗАКОНІ ТЯЖІННЯ НЬЮТОНА І ПРИСКОРЕНЕ РОЗШИРЕННЯ ВСЕСВІТУ
Keywords:
гравітаційна модель, всесвіт, постньютонівське наближення, прискорений розбіг галактик, гравітаційний радіус, гравітаційний потенціал, космічні дослідженняAbstract
Проблема вдосконалення польової теорії гравітації виникла в зв’язку з відкриттям прискореного віддалення далеких галактик. Прискорення може бути пояснене лише наявністю сили протилежної за напрямком гравітаційній силі. Прийнято, що згідно з визначенням гравітаційного потенціалу його значення для матеріальної точки дорівнює половині квадрата швидкості світла. Отримано регуляризований, тобто позбавлений сингулярності, вигляд формули тяжіння Ньютона. В ній для сферичного тіла в знаменнику формули замість квадрата віддалі до центра мас знаходиться квадрат суми цієї віддалі і гравітаційного радіусу маси тіла. Важливою принциповою властивістю модифікованої формули є те, що за її допомогою можна вивчати гравітаційне поле на віддалях від центра мас менших значення гравітаційного радіусу тіла. Наприклад, плоский однорідний і ізотропний Всесвіт має настільки мале значення середньої густини речовини, що радіус Всесвіту дорівнює його гравітаційному радіусу. Тому вивчення гравітаційного поля Всесвіту у великих масштабах потребує застосування модифікованої формули тяжіння Ньютона (МФТН). Встановлена властивість обмеженої дальнодії тяжіння на точку на поверхні кулі виділеної у евклідовому просторі з рівномірно розосередженою масою. Виявилося, що сила гравітаційного гальмування кулі, виділеної в однорідному, ізотропному і статичному Всесвіту, на пробне тіло на його поверхні збільшується зі зростанням радіусу кулі до віддалі рівної 7,84 мільярдів світлових років (при розрахунковому радіусі Всесвіту 13,59 мільярдів світлових років і при розрахунковій густині 10-26 кг / м3), а потім, незважаючи на зростання радіусу (об'єму) кулі та її маси, зменшується до нуля на нескінченності. Згідно формули Ньютона значення прискорення на нескінченності прямує до нескінченного значення. Теоретично отриманий результат практично співпадає з недавнім експериментально установленим фактом, що 5 — 6 млрд. років тому космічний простір почав розширюватися із зростаючою швидкістю. Тому можна стверджувати не лише про правомірність МФТН, а і про існування властивості обмеженої дальнодії тяжіння в гравітаційній теорії. З МФТН також випливає, що сферично-симетрична матеріальна оболонка створює гравітаційне поле у внутрішньому просторі порожньої сфери. З віддаленням від центру сфери, в якому значення прискорення сили тяжіння дорівнює нулю, величина направленого від центра прискорення сили тяжіння зростає. Фізична природа цього явища визначається гравітаційним впливом зовнішніх по відношенню до сферично-симетричної матеріальної оболонки мас. Зокрема, цим пояснюється прискорений розбіг галактик, а також фізична природа утворення войд та космічної павутини у Всесвіті. МФТН є складовою космічних технологій у вивченні Всесвіту.
References
Пантелеев В. Л. Физика Земли и планет. Курс лекций. Московский государственный университет им. М.В. Ломоносова. Физический факультет. Москва,2001. 117 с.
Захаров В.Д. Тяготение. От Аристотеля до Эйнштейна. – Москва: БИНОМ. Лаб. знаний, 2003. – 278 с.
«Лекции по теории относительности и гравитации. Современный анализ проблемы», М.:" Наука" (1987)
Пайс А. Научная деятельность и жизнь Альберта Эйнштейна: Пер. с англ./Под ред. акад. А. А. Логунова. – М.; Наука. Гл. ред. физ.-мат. лит, 1989. – 568 с.
Модифицированная ньютоновская динамика https://ru.wikipedia.org/wiki
Тихонов А.Н., Арсенин В.Я. Методы решения некорректных задач. – Москва: Главная редакция физ.-мат. литературы изд. «Наука», 1979. - 288 с.
Кузьмичев В. Е. Законы и формулы физики / Отв. ред. В. К. Тартаковский. – Киев: Наук. думка, 1989. – 864 с.
Новиков И. Д. Эволюция Вселенной – 2-е изд., перераб. – М.: Наука. Главная редакция физико-математической литературы, 1983, 192 с.
Ландау, Л. Д., Лифшиц, Е. М. Теория поля. — Издание 8-е, стереотипное. — М.: Физматлит, 2006. — 534 с.
Черепанов Г. П. Вселенная в большом масштабе: прошлое, настоящее, будущее // Физ. мезомех. – 2016. – Т. 19. - №5. - С. 5-16.
Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — 548 с.
Сасскинд Л. Битва при черной дыре. Мое сражение со Стивеном Хокингом за мир, безопасный для квантовой механики. – СПб.; Питер, 2013. – 448 с.
Общая теория относительности: Пер. с англ./Под ред. С. Хокинга, В. Израэля. – М.: Мир, 1983. – 455 с.
Хокинг С. Мир в ореховой скорлупке / Пер. с англ. А. Сергеева // - СПб.: Амфора, 2007. – 218 с.
Грин Б. Р. Ткань космоса: Пространство, время и структура реальности / Перевод Юрия Артамонова книги «The fabric of the cosmos: space, time and the texture of reality / Brian R. Greene». Random House, Inc., New York, 2004. ISBN 0-375-41288-3. y-a-arta@yandex.ru.