ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ТРАНСФОРМАЦІЇ МАРКЕТИНГОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТУРИСТИЧНИХ КОМПАНІЙ В УМОВАХ СКОРОЧЕННЯ ТУРИСТСЬКОГО ПОТОКУ
Keywords:
маркетинг, туризм, туристський продукт, туристичні послуги, маркетингова діяльністьAbstract
У статті розглядаються особливості застосування маркетингу в індустрії туризму та основні напрями трансформації маркетингової діяльності туристських компаній за умов скорочення туристського потоку. Зміни економічної та політичної ситуації призвели до змін у поведінці споживачів туристських послуг, внаслідок чого туристичним компаніям необхідно шукати нові підходи до сегментації ринку, змінювати способи просування, активізувати особисте спілкування, формувати унікальну торгову пропозицію. В економіках багатьох провідних країн світу туристична сфера займає ключову, бюджетоутворюючу позицію. Розвиток туристичного ринку в Україні, безумовно, сприятиме збільшенню рівня конкуренції у цій економічній сфері. Актуальність дослідження визначається активним розвитком ринку туристичних послуг, специфічними характеристиками якого зараз є інтернаціоналізація, інтеграція та регіоналізація, динамічні зміни туристичного попиту та пропозиції. Туристична галузь стає лідером серед інших галузей за рівнем мультиплікативного впливу на економіку. У статті розглядається сутність та можливість застосування маркетингової технології «крос-маркетингу» у просуванні туристичних послуг. У ході дослідження було виявлено основні умови використання крос-маркетингу в індустрії туризму. Було визначено інструменти крос-маркетингу, до яких належать: організація діяльності спільних дисконтних клубів покупців; крос-акції щодо підвищення обсягів продажу товарів та послуг (знижки, подарункові сертифікати тощо); випуск спільної рекламної літератури; спільні інфо-стенди на виставках; взаємовигідні проекти культурно-пізнавального та розважального плану; загальне чи сусідське розташування торгових площ. Туристський продукт різноманітний і створюється зусиллями багатьох підприємств, причому кожне з них має власні методи роботи, технології, конкретні цілі та завдання щодо створення, просування та реалізації туристського продукту, використовуючи при цьому різні інструменти маркетингової політики. Все це вже сьогодні вимагає від туристичних організацій змінити ставлення до важливості ролі комплексу маркетингових заходів для діяльності турфірми. При цьому слід також враховувати, що кінцеві цілі та зміст процесу маркетингу для підприємств, що беруть участь у створенні, просуванні та реалізації туристського продукту, також різні. Маркетинг на рівні туроператорів і туристичних агентств і маркетинг на рівні виробників туристських послуг відноситься до сфери комерційного маркетингу, а маркетинг на рівні національної туристської адміністрації і на рівні територій відноситься до сфери некомерційного маркетингу. В результаті дослідження узагальнено основні особливості застосування маркетингу у сфері туризму.
References
Гордієнко В. Туризм – рушій соціально-економічного розвитку країни. ХІІІ Міжнародний економічний форум. 2013. URL: http://tourlib.net/statti_ukr/gordienko.pdf.
Лебедєв І. В. Сталий розвиток туризму : досвід Європейського Союзу і завдання для України. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць; за ред. : М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса: Одеський національний економічний університет. 2018. №3(67). С. 162–173.
Заячковська Г. Моніторинг євроінтеграції України у сфері туризму. Журнал європейської економіки. Том 16. Номер 2 (61). Квітень-червень 2017 р. С. 241-255.
Офіційний сайт Всесвітньої ради з туризму і подорожей. URL: https://wttc.org/Research/Insights.
The Travel & Tourism Competitiveness Report. Retrieved from URL: https://www.weforum.org/reports
Туризм. Світовий ринок. 2022/01/20. URL: https://www.tadviser./index.php/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%8C%D1%8F:%D0%A2%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%BC_(%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B9_%D1%80%D1%8B%D0%BD%D0%BE%D0%BA))
KNOEMA. Світовий атлас даних. URL: https://business.knoema.com/about-team/
Звіт UNWTO: міжнародний туризм у 2021 році. 21.01.2022. URL: https://b2b.ostrovok./blog/otchyot-unwto-mezhdunarodnyj-turizm-v-2021-godu/
Тугушева Є. Рекордні цифри навіть у пандемію: стало відомо, скільки грошей заробила Україна на туризмі. 25.01.2022. URL: https://travel.rbc.ua/ukr/show/rekordnye-tsifry-pandemiyu-stalo-izvestno-1643105111.html
Державне агентство розвитку туризму України. Facerook. URL: https://cutt.ly/pGgqHNN
ДАРТ оприлюднює масштабні туристичні дослідження. Державне Агентство Розвитку Туризму. URL: https://www.tourism.gov.ua/news-and-announcements
Яковлєва Є. Відпочивати під час війни важливо! Як змінився туризм в Україні та куди їздять українці цього літа. 25 червня 2022 року. URL: https://vikna.tv/ru/video/turizm-v-ukraine-vo-vremya-vojny-kuda-ezdyat-ukrainczy-letom-2022/
Офіційний сайт Всесвітньої туристичної організації. URL: http://www2.unwto.org/.
Зубкова А. Н. Особливості проведення маркетингових досліджень в туризмі. Актуальні проблеми економіки і управління. 2016. № 2 (10). С. 47-49.
Яценко Б.П., Любіцева О.О., Бейдик О.О. Індустрія національного туризму: проблеми формування та сучасний стан . Економічна і соціальна географія. Міжвід. наук. зб. К. 2018. Вип. 46. С.42-46.
Особливості туроперейтингу як виду діяльності. URL: https://www.travel.rbk.ua/piligrim.ua/osoblyvosti_turoperejtynhu_iak_vydu_ diial'n.
Частые вопросы о туроператорах. URL: https://www.travel.rbk.ua/ piligrim.ua
Марценюк Л. В. Проблеми та перспективи розвитку туризму в Україні. Economics Bulletin, 2015, №3. C.75-82.
Закон України «Про туризм» від 15 вересня 1995 року № 324/95-ВР. URL: https://zakon.rada.gov.ua
Очеретін Д.В. Аналіз ринку туристичних послуг в Україні. URL: http://tourlib.net/statti_ukr/ocheretin.htm (дата доступу 10.02.2020).
Смовженко Т. С., Графська О. І. Оцінювання потенціалу розвитку
туристичної рекреаційної сфери економіці регіонів України. Регіональна економіка. 2020. № 2. C. 44-56.
UNWTO. Call for Action for Tourism’s COVID 19 Mitigation and Recovery, published 1 April 2020. URL: https://www.unwto.org/news/unwto-launches-a-call-for-action-for-tourisms-covid-19-mitigation-and-recovery
UNWTO: количество туристов в мире сократилось на 74%. URL: https://www.atorus./news/press-centre/new/54073.html
Туризм в Україні: проблеми та перспективи розвитку. Все о туризме. Туристическая Библиотека. URL: http://tourlib.net/statti_ukr/tourism_ukr.htm
Туристичний барометр України: інфографіка. URL: http://www.ntoukraine.org/assets/f iles/ntou-barometer-poster-2020.pdf
Збарський В. К., Грибова Д. В. Сучасні напрями розвитку індустрії туризму в Україні. Економіка та держава. 2020. №5. С. 28-31.
Охота В. І., Брич В. Я. Показники якості послуг продуктів туристичної індустрії . Економіка та держава. 2020. №4. С. 68-84.
Організація туристичної діяльності в Україні URL:https://library.if.ua/books/31.html
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Copyright (c) 2022 Вікторія Худавердієва
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.